Angličtina ako svetový jazyk

Keďže je angličtina široko používaná a ovládaná obrovským množstvom ľudí, je čoraz viac označovaná za “svetový jazyk,” a to aj napriek tomu, že existuje aj množstvo krajín, vrátane Slovenska, pre ktorý ide stále o jazyk cudzí. Niektorí lingvisti však tvrdia, že angličtina už nie je dedičstvom natívnych používateľov tohto jazyka, ale že absorbuje aspekty celosvetových rôznorodých kultúr.

Angličtina je často študovaná ako cudzí jazyk v Európskej únii. Študuje ju až 89% detí v školách, zatiaľ čo francúžštine sa venuje len necelých 32%. Naprieč európskymi krajinami sa tiež rozširuje schopnosť dospelých dorozumieť sa anglicky. Existuje množstvo krajín, najmä na severe Európy, kde vie anglicky viac ako 3/4 ľudí v produktívnom veku. Napríklad vo Švédsku tento jazyk ovláda až 85% dospelej populácie, v Dánsku 83% a v Holandsku 79%.

Celosvetovo sú tiež dostupné knihy, magazíny a noviny, ktoré sú písané v angličtine. Rozširovanie angličtiny má tiež vplyv na rôzne jazykové posuny a zánik a vznik nových jazykov či dialektov. Čoraz viac krajín tiež preberá a upravuje si pôvodne anglické výrazy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>