Ako sa angličtina rozširovala

Angličtina je západným germánskym jazykom, ktorým sa pôvodne rozprávalo v Anglicku a dnes je najpoužívanejším jazykom na svete. Za materinský jazyk ho má hneď niekoľko krajín, napríklad Veľká Británia, Spojené štáty, Kanada, Austrália, Írsko a Nový Zéland. Angličtina je tretím najpoužívanejším materinským jazykom hneď po mandarínskej čínštine a španielčine. Angličtina je najčastejším druhým jazykom a je tiež oficiálnym jazykom Európskej únie, Commonwealthu, Spojených národov a ďalších medzinárodných organizácií.

Angličtina je tiež medzinárodným jazykom vedy, informačných technológií, obchodu, letectva, námorníctva, diplomacie alebo napríklad aj zábavy. Rozšíreniu angličtiny dopomohol vo výraznej miere aj fakt, že sa po druhej svetovej vojne USA stali ekonomickou superveľmocou. V polovici 20. storočia angličtina nahradila nemčinu ako dominantný jazyk vedy, ktorý sa využíva napríklad pri odovzdávaní Nobelových cien. V polovici 19. storočia zas angličtina vytlačila francúžštinu z diplomatických kruhov. Angličtina sa stáva čoraz dôležitejšou aj v odboroch, kde dodnes hrá veľkú rolu “mŕtvy” jazyk latinčina – v medicíne a v biológii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>